نگارش پایان نامه دکتری

افرادی که در کنکور و مصاحبه دکتری پذیرفته شده و موفق به ثبت‌نام در دانشگاه شده‌اند، 4 تا 6 سال برای نگارش پایان نامه دکتری خود فرصت دارند تا بتوانند مدرک خود را دریافت کنند. اگر نمی‌دانید که چگونه نگارش رساله دکتری خود را شروع کنید، این پست از موسسه مشاورها را مطالعه کنید. در این مطلب تلاش کردیم تا نخستین مراحلی را بیان کنیم که دانشجویان دکتری با انجام دادن آن می‌توانند تز دکتری خود را با موفقیت نوشته و دفاع کنند.

مراحل ابتدایی برای نگارش پایان نامه دکتری

برای نگارش رساله دکتری، بهتر است هر دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی مراحل زیر را انجام دهد:

1.      ارتباط مستمر با افراد هم رشته

برای این‌که بتوانید رساله دکتری خود را به‌خوبی بنویسید، با افراد مختلف در سراسر جهان در رشته خود از طریق شبکه‌های اجتماعی و اینترنت ارتباط مستمر داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا از جدیدترین موضوعات و پژوهش‌ها در رشته خود سریع‌تر آشنا شوید و همچنین شما می‌توانید از آن‌ها برای نگارش پایان نامه خود ایده بگیرید.

علاوه براین شما می‌توانید با آن‌ها در مورد موضوع پایان نامه خود صحبت کرده و از آن‌ها بازخورد بگیرید. خیلی از این بازخوردها بسیار کمک‌کننده هستند. چراکه وقتی ما تز دکتری خود را می‌نویسیم، متوجه همه نقاط ضعف تحقیق خود نمی‌شویم. اما با بررسی این بازخوردها می‌توانیم نقاط ضعف در تحقیق را شناسایی کنیم؛ درنتیجه با رفع این نقاط ضعف، می‌توانیم پایان نامه خود را بهبود بخشیم.

2.      ارتباط با نویسندگان مقالات بیس

شما ممکن است یک ماه یا بیشتر به دنبال جستجوی مقالات بیس، دانلود رایگان این مقالات و دانلود پایان‌نامه‌های مرتبط در دانشگاه‌های دیگر باشید. اما بعد از مطالعه مقاله ممکن است بعضی از بخش‌ها برای شما ابهام داشته و به‌طور کامل مفهوم همه بخش‌های مقاله را متوجه نشوید. همچنین ممکن است در استفاده از نرم‌افزارها، برنامه‌نویسی‌ها و کدنویسی‌های دوباره مقاله بیس موردنظر خود، مشکلاتی داشته باشید.

از طرف دیگر اساتید وقت زیادی ندارند تا همه برنامه‌نویسی‌ها و کدنویسی‌ها مقاله را به شما توضیح دهند؛ همچنین در بیشتر موارد کدنویسی‌ها آن‌قدر سخت هستند که اساتید به همه آن‌ها تسلط کامل ندارند. در چنین شرایطی بهتر است به نویسنده مقاله بیس موردنظر خود ایمیل بزنید و از او سوالات خود را پرسیده و از او در کمال احترام بخواهید تا کدنویسی‌های خود را در اختیار شما قرار دهد. معمولاً آدرس ایمیل نویسنده‌های مقالات مختلف در ابتدای مقاله بعد از عنوان مقاله و افیلیشن نوشته می‌شود.

تجربه نشان داده که پژوهشگران خارجی و نویسندگان مقالات مهم، به همه ایمیل‌ها پاسخ می‌دهند و اگر لازم باشد مقالات و کتاب‌هایی را کمک‌کننده هستند، به شما معرفی خواهند کرد.پس هر وقت سوالی برای شما پیش آمد، اصلاً دلسرد نشوید و بارها و بارها در اینترنت هم به‌صورت فارسی و هم به‌صورت انگلیسی جستجو کنید. اگر اطلاعات موردنظر خود را پیدا نکردید، به متخصصان مختلف در رشته خود ایمیل بزنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. مطمئن باشید که هر چقدر بیشتر جستجو کنید، اطلاعات بیشتر و مفیدتری را به دست می‌آورید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Solve : *
3 + 3 =