مشکلات پایان نامه نویسی

نوشتن پایان نامه برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد (به جز کارشناسی ارشد آموزش محور) و دکتری امری ضروری است. از این رو شما باید تحقیق، داده‌ها و یافته‌های خود را به بهترین روش ممکن در قالب پایان نامه به کمیته علمی دانشگاه ارائه داده و از آن در جلسه دفاع در حضور استاد راهنما، استاد مشاور ( در صورت وجود) و داوران داخلی و خارجی دفاع کنید.

بسیاری از دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی همواره با مشکلات پایان نامه نویسی مواجه می‌شوند. در این مطلب برخی از این مشکلات را بیان می‌کنیم.

موانع موجود در روند نگارش پایان نامه

به طور کلی هدف از نوشتن پایان نامه، پاسخ به یک سوال پژوهشی و بررسی یک موضوع خاص است. برای این منظور شما باید یک موضوع قانع‌کننده را انتخاب و اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید که منجر به رد یا تایید فرضیه تحقیق شود. اما در این مسیر ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

1. هر دانشجویی در هر مقطع تحصیلات تکمیلی، برای نوشتن پایان نامه خود به راهنمایی و کمک فرد متخصص دیگری نیاز دارد. اما اساتید راهنما به دلیل مشغله زیاد، تعداد زیاد دانشجو در هر نیمسال، فقدان علاقه استاد به موضوع انتخابی دانشجو و مواردی مشابه، زمان زیادی را برای ارائه مشاوره در نگارش پایان نامه اختصاص نمی‌دهند.

2. متأسفانه در دانشگاه اصول پایان نامه نویسی به دانشجو آموزش داده نمی‌شود. به همین دلیل خیلی از دانشجویان هنگامی که شروع به نوشتن پایان نامه می‌کنند، اطلاعات کافی درمورد فصل‌های مختلف پایان نامه نداشته و با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

3. تعداد صفحات یک پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری از 50 صفحه تا بیش از 100 صفحه بسته به موضوع پایان نامه متغیر است. باید توجه کرد که برای نوشتن تک‌تک صفحات یک پایان نامه، دانشجو باید تحقیقات زیادی انجام داده و مقالات علمی پژوهشی متعددی را مطالعه کند. در خیلی از موارد، دانلود مقالات رایگان نبوده و برای دانلود مقالات علمی تازه منتشر شده باید هزینه‌ای را پرداخت کرد.

4. برخی از دانشجویان دکتری برای انجام پایان نامه خود ناگریز به طراحی پرسشنامه‌ و توزیع آن بین افراد مختلف جامعه هستند تا براساس چنین اطلاعاتی به سوال پژوهش پاسخ ‌دهند.

5. در برخی پایان نامه‌‌های رشته‌های مهندسی، انجام شبیه‌سازی از ضروریات نگارش پایان نامه است که نیازمند برنامه‌نویسی در نرم‌افزارهای تخصصی است.   

6. همچنین فرایند نگارش پایان نامه می‌تواند بسیار وقت‌گیر بوده و شما ممکن است زمان لازم برای تکمیل پایاننامه و پایان نامه خود که نشان‌دهنده سطح علمی شماست، نداشته باشید.

به همین دلیل حتی افراد با سطح علمی بسیار بالا هم از تجربه خود برای نوشتن پایان نامه تحت عنوان یک کابوس یاد می‌کنند.

راهکارهای مشکلات پایان نامه نویسی

با توجه به موارد بیان‌شده، درصد زیادی از دانشجویان برای نوشتن پایان نامه خود با موانع زیادی از جمله محدودیت زمانی و نبود منابع کافی، روبه‌رو می‌شوند. در تلاش برای از بین بردن موانع مربوط به نوشتن پروپوزال و پایان نامه، موارد بیان شده در ادامه می‌توانند راه‌حل‌های ایده آلی باشند.

1.بهتر است دانشجو پیش از انتخاب استاد راهنمای خود، از دانشجویان سال بالایی در دانشگاه در مورد اساتید مختلف پرس‌و‌جو کند. تا استادی را که دارای اخلاق حرفه‌ای آموزشی، ویژگی‌های رفتاری خوب و تخصص متناسب با موضوع موردعلاقه شما است، به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و از راهنمایی‌های صحیح او در نگارش پایان نامه خود استفاده کند.

2. هر دانشجویی پیش از نگارش پایان نامه خود، بهتر است حداقل یک پایان نامه دفاع شده را مطالعه کند. به صفحه “دانلود پایان نامه” مراجعه کنید تا با دانلود رایگان پایان نامه داخلی و خارجی آشنا شوید.

3. در صفحه “سایت‌های علمی پژوهشی” نحوه دانلود رایگان جدیدترین مقالات توضیح داده شده است. به این صفحه مراجعه کرده و مقالات علمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

4. در برخی کارگاه‌های آموزشی نحوه طراحی پرسشنامه آموزش داده می‌شود.

5. اگر در برنامه نویسی و استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی مشکل دارید، از کتاب‌های آموزشی استفاده کنید و یا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنید.

6. از همان روزی که موضوع خود را انتخاب کردید، برای نوشتن پایان نامه خود برنامه‌ریزی کرده و به طور مستمر پیگیر باشید و در هر جلسه مشاوره با استاد راهنما، یک گزارش از کارها و تحقیقات خود را به او ارائه دهید تا استادتان بتواند به خوبی شما را راهنمایی کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Solve : *
6 + 19 =