تدوین رساله دکتری

یکی از سوالات مهمی که در تدوین رساله دکتری ممکن است برای دانشجویان پیش بیاید، تعداد صفحات آن است. در این پست از موسسه مشاورها در مورد تعداد صفحات رساله دکتری توضیح داده شده است.

تعداد صفحات رساله دکتری

اگر چند تز دکتری را ورق زده باشید و یا pdf آن‌ها را از سایت‌های معرفی شده در صفحه “نحوه دانلود رایگان پایان نامه” دانلود کرده و مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که تعداد صفحات آن‌ها با هم برابر نیست. در واقع دانشگاه‌ها عدد مشخصی را برای تعداد صفحات پایان نامه تعیین نمی‌کنند؛ فقط شاید یک محدودیتی برای آن مشخص کنند. ازاین‌رو نمی‌توان یک عدد مشخصی بیان کرد و گفت که حتماً پایان نامه‌های رشته‌های مختلف باید این تعداد صفحه را داشته باشند. اما می‌توان چند فاکتور را بیان کرد که در تعیین تعداد صفحات پایان نامه نقش مهمی دارند.

 فاکتورهای مهم در تدوین رساله دکتری

فاکتورهای مهم در تدوین رساله دکتری و تعداد صفحات پایان نامه این مقطع تحصیلی عبارتند از:

1.      زبان پایان نامه

 برخی دانشگاه‌ها از دانشجویان دکتری می‌خواهند که کل متن تز خود را به فارسی بنویسند، اما در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران دانشجویان موظفند که فصل اول پایان نامه را فارسی و بقیه فصل‌ها را به انگلیسی تایپ کرده و به کمیته علمی دانشگاه تحویل دهند تا مجوز دفاع از پایان نامه را دریافت کنند. به همین دلیل زبان پایان نامه نقش مهمی در طول پایان نامه دارد. پایان نامه‌هایی که به انگلیسی نوشته می‌شوند، تعداد صفحات کمتری دارند.

2.      موضوع پایان نامه

تعداد صفحات رساله دکتری باید به‌قدری باشد که موضوع پایان نامه به‌طور کامل توضیح داده شده و پیشینه تحقیق به‌اندازه کافی ارائه شده باشد. ازاین‌رو تعداد صفحات رساله دکتری در رشته‌های مختلف متفاوت است.

3.      تعداد تصاویر، نمودارها و جداول به کار رفته در پایان نامه

 در پایان نامه‌های مختلف بسته به موضوع و نتایج به دست آمده، تعداد نمودارها و جداول متفاوت است.

4.      فرمت تز دکتری

 دانشگاه‌های مختلف فرمت و دستورالعمل متفاوتی برای ویراستاری محتوای پایان نامه دارند. ازاین‌رو فونت و فاصله بین خطوط می‌تواند تفاوت زیادی در تعداد صفحات پایان نامه ایجاد کند.

اما به‌طورکلی می‌توان گفت که تز دکتری رشته‌های مختلف در حدود 150 صفحه بوده و رنج تعداد صفحات بیشتر پایان نامه‌های دکتری بین 50 تا 250 صفحه است. اما توجه کنید که طولانی بودن تز دکتری لزوماً به معنی بهتر بودن آن نیست. پایان نامه‌ای ممکن است 115 صفحه بوده ولی آن‌قدر جامع و کامل نوشته شده باشد که درجه‌ عالی در درجه‌بندی تز دکتری به آن پایان نامه تعلق بگیرد.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه مقاله ISI بنویسیم؟
نحوه دانلود رایگان مقاله

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Solve : *
13 + 25 =