آموزش انجام پروپوزال

قبل از اینکه بخواهید یاد بگیرید که چگونه یک پروپوزال قوی و با کیفیت بنویسید از خود بپرسید که چرا تصمیم گرفتید مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری بگیرید.  چرا تصمیم گرفته اید که رشته تحصیلی خود را ادامه دهید. آیا این به این دلیل است که شما علاقمند به موضوعی خاص در رشته تحصیلیتان هستید. آیا شکافی در تحقیقات کنونی را متوجه شده اید؟ آیا این موضوعی که شما به آن علاقمندید را می توان با روش های جدید بررسی کرد؟ در این صورت هدف از انجام پروپوزال مشخص می شود.

پروپوزال چیست؟

قبل از شروع هر پژوهشی، پژوهشگر باید هدفش را مشخص کند. و یک طرح کلی از فرآیند پژوهشی داشته باشد. تا از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری شود. در واقع پروپوزال، ارائه خلاصه ای از تحقیقی است که شما قصد دارید در پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری به طور مفصل به آن بپردازید. در پروپوزال هدف، سوال پژوهش و نتایج مورد انتظار بیان می شود.. پروپوزال خلاصه ای از فرضیات است. در پروپوزال،دانشجو موضع نظری و پیشینه تحقیق خود را بیان می کند.

اهمیت انجام پروپوزال

پس انتخاب موضوع، پروپوزال دانشگاهی اولین قدم در تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری است. هدف از انجام پروپوزال این است که کمیته علمی را متقاعد کنید که موضوع  انتخاب شما موضوعی جدید و با ارزش است. با ارائه پروپوزال شما کمیته علمی دانشگاه خود را متقاعد کنید تا تحقیقات و آزمایشات عملی را ادامه دهید. دلیل دیگر برای انجام پروپوزال این است که در آن به صورت رسمی، تحقیق مورد نظر خود را به طور خلاصه ارائه می دهید.

نحوه نگارش پروپوزال

معمولا دانشجو با کمک استاد راهنمای خود پروپوزال خود را می نویسد. در بسیاری از موارد، دانشجو به تنهایی پروپوزال خود را می نویسد و استاد راهنما فقط چک می کند. بنابراین بهتر است دانشجو موارد زیر را در مورد نگارش پروپوزال بداند:

در نگارش پروپوزال خود حتما بر سوال پژوهشی خود (موضوع پایان نامه) تاکید کنید. پروپوزال خود را کاملا منسجم بنوسید تا خواندن مطالب آن آسان باشد. پروپوزال خود را طوری بنوسید که کمیته متقاعد شود که موضوع شما ایده ای عملی است. و می توانید آن را در قالب پایان نامه مورد بررسی قرار دهید.

پروپوزال باید شامل چه مواردی باشد؟

پروپوزال پایان نامه باید شامل موارد زیر باشد :

 • عنوان به زبان فارسی
 • عنوان به زبان انگلیسی
 • بیان مسئله
 • اهمیت و ضرورت انجام تحقیق
 • پیشینه تحقیق (literature review)
 • جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق
 • اهداف تحقیق ( و اهداف کاربردی)
 • سؤالات تحقیق
 • فرضیه‌های تحقیق
 • تعریف واژه‌ها و اصطلاحات فنی و تخصصی
 • روش تحقیق،شامل مواردی چون متغیرهای مورد بررسی، ابزار گرداوری اطلاعات و روش‌ها و ابزار تجزیه و تحلیل داده‌ها است. در صورت وجود، جامعه آماری، روش نمونه‌گیری و حجم نمونه باید در پروپوزال تعیین گردد.
 • منابع موردنیاز. بر اساس اطلاعات ارائه شده در روش و برنامه کاری خود در پروپوزال، شما منابع مورد نیاز برای انجام پایاننامه را ارائه خواهید کرد. شما می‌توانید هر گونه تجهیزات، هزینه‌های کاری در زمینه تحقیق خود را در نظر بگیرید. شما بودجه‌ای که برای اجرای تحقیق خود نیاز دارید را بیان می‌کنید.

ارائه پروپوزال به شورای پژوهشی دانشکده

معمولاً در سایت هر دانشگاهی، یک فرمت و قالب برای نگارش پروپوزال ارائه شده است. قالب نگارش پروپوزال به‌صورت word است.

در آن فونت و اندازه قلم و فاصله خطوط و غیره تعیین شده است. پروپوزال باید در فرمتی که دانشکده بیان کرده تایپ شود. و به شورای پژوهشی دانشکده تحویل داده شود. اگر پروپوزال به موقع تحویل داده نشود، در برخی دانشکده‌ها 0.25 از نمره پایان‌نامه کسر خواهد شد.

دفاع از پروپوزال

در برخی از دانشگاه‌ها دانشجو در جلسه‌ای در حضور کمیته علمی دانشکده خود از پروپوزالش دفاع کند. که این مورد در همه دانشگاه‌ها وجود ندارد.

پس از تایید پروپوزال توسط کمیته علمی دانشکده، دانشجو می‌تواند نگارش پایان نامه خود را شروع کند. اگر پروپوزال تایید نشد، دانشجو باید ایرادات بیان شده کمیته را اصلاح کند. و دوباره باید منتظر نظر کمیته بماند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر شما می‌توانید در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزش پروپوزال نویسی شرکت کنید. برای آگاهی از کلاس‌های آموزش پروپوزال نویسی موسسه مشاورها اینجا کلیک کنید.

1 thought on “آموزش انجام پروپوزال

 1. وقت به نیکی
  لطفا در خصوص ارایه پروپوزال و پایان نامه برای رشته مدیریت بازرگانی گرایش داخلی راهنمایی فرمایید

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Solve : *
6 + 23 =