اصطلاحات رایج در ارسال مقاله

آشنایی با اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین‌المللی

آموزش انجام پایاننامه ارشد و رساله دکتری پایان کار نیست با کمی تلاش می توان یک پایاننامه خوب را برای چاپ در ژورنال های بین المللی آماده کرد. انتشار مقاله در نشریات معتبر رزومه خوبی برای اخذ پذیرش تحصیلی و یا حتی کاریابی می تواند باشد. در بسیاری از موارد پژوهش های کاملی در قالب مقاله آموزش انجام شده که شایسته انتشار در نشریه بین المللی است  ولی  عدم آشنایی با برخی اصطلاحات منجر به طولانی شدن فرایند چاپ مقاله و یا حتی عدم امکان چاپ شده است. نظر به اهمیت نگارش مقاله لازم است تا آشنایی نسبی با اصطلاحات رایج در ارسال مقاله را داشته باشیم در ادامه با ما همراه باشید.

ارسال مقاله به ژورنال ها

ژورنال

ژورنال  Journal در اصطلاح به نشریه ای گویند که مقالات علمی را منتشر می کند. قبل از ارسال مقاله در مورد نحوه و زمان انتشار ژورنال تحقیق کنید. به طور معمول ژورنال ها به صورت هفته نامه، ماهنامه، فصل نامه، سالانه و یا دوسالانه منتشر می شوند. ژورنال های سالانه و دوسالانه محدودیت بیشتری داشته و در پذیرش مقالات علمی بسیار دقت می کنند. چنانچه دانشجو موفق به انتشار مقاله در چنین ژورنال معتبری شود قطعا امتیاز خوبی برای بقیه مراحل تحصیلی به دست خواهد آورد.

Submit

این اصطلاح به مفهوم ارسال مقاله برای ژورنال است. Submit کردن به مفهوم پذیرش مقاله نیست و لزوما منجر به انتشار مقاله نخواهد شد. پس از انتخاب نشریه، ارسال مقاله اولین قدم برای انتشار می باشد. چنانچه موضوع پایاننامه به خوبی آموزش انجام شود بهتر است با راهنمایی اساتید راهنما، مقدمات ارسال مقاله و Submit را فراهم کنید. این موردی است که قطعا در جلسه دفاع از پایاننامه تاثیرگذار خواهد بود و با ایمیل آموزش انجام می شود.

Manuscript

Manuscript اصطلاحی به مفهوم دست نوشته و نسخه نوشتاری مقاله است و به مفهوم چاپ نیست. بعد از ارسال مقاله، کدی ویژه برایتان ارسال می شود که به آن manuscript NO گویند و کد شناسایی مقاله در پیگیری های بعدی است .

Editor

بخش مدیریتی ژورنال را Editor گویند که مقالات را  جهت بررسی برای کمیته داوران ارسال می کند.کمیته داوران از 2 تا 4 استاد تشکیل شده که پس از بررسی باید نظر خود را به اطلاع مدیریت Editor برسانند. در واقع این اساتید متخصص در رشته و موضوع مقاله بوده و نظر تخصصی خواهند داد. چنانچه پس ار ارسال مقاله و برای پیگیری عبارت With Editor را دیدید، به مفهوم اینست که مقاله ارسالی در دست بررسی است کمی صبور باشید مقالات زیادی در دست بررسی است.

Under Review

اصطلاح Under Review خیلی استرس زاست به این معتی که مقاله توسط داوران بررسی شده و باید منتظر رای داوران باشید. نتیجه چندین ماه پژوهش به این مرحله بستگی دارد. اصطلاح Refereeing هم همان Review است که برخی از ژورنال ها به عنوان مترادف به کار می گیرند.

 Revise

دیدن این عبارت وجود اشکال در مقاله را بیان می کند و باید اشکال موجود برطرف شود. Minor Revise ایرادات جزئی تر را شامل شده که پس از برطرف کردن Editor آن را بررسی خواهد کرد ولی اصطلاح Major Revise  وجود اشکال بزرگتری را در مقاله نشان می دهد که باید برطرف شده و مجددا توسط کمیته داوری بررسی شود. پیشنها می شود هنگام رفع اشکال، قسمت های کار شده را هایلایت کنید. این کار در بررسی مجدد تسریع ایجاد می کند.

figure captions

این عبارت حکایت از وجود اشکال در تصاویر و جداول داشته و به منظور آموزش انجام اصلاحات درخواست می شود. بهتر است شرح تصاویر و جداول همراه با ارسال مقاله ضمیمه شود.

Resubmit

دیدن این عبارت به معنی اینست که مقاله نیاز به تغییرات اساسی داشته و باید مورد بازبینی قرار گیرد. به طور معمول نشان دهنده عدم تطابق مقاله با معیارهای نشریه مورد نظر است. باید برخی از بخش ها حذف و یا تکمیل گردد و برای ارسال مقاله اقدام شود. پیشنهاد می شود با دیدن این عبارت مقاله را برای نشریه دیگری ارسال کنید که معیارهای راحت تری در پذیرش مقاله دارد.

Accept

مقاله پذیرفته شده و باید برای چاپ در ژورنال آماده شود. بعد از دیدن این عبارت از طرف نشریه، در خصوص شرایط چاپ با نویسنده هماهنگ می شود که به آن در اصطلاح Proof گویند و برای روند چاپ الزامی است.

Reject

Reject اصطلاحی به مفهوم عدم اعتبار و رد شدن مقاله است. در واقع مقاله با استانداردهای ژورنال هماهنگی نداشته و غیرقابل اصطلاح تشخیص داده شده است و باید نگارش مقاله از ابتدا آموزش انجام شود. بهتر است از ابتدا برای ارسال مقاله و چاپ تضمینی مقاله در ژورنال های علمی با متخصصین با تجربه مشاورها مشورت کرده تا با واژه Reject مواجه نشوید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Solve : *
3 + 25 =